
Original: $92.27
-70%$92.27
$27.68The Story
- Full 360� EMC shielding
- Brass nickel plated body and locknut
- Comes complete with EMC locknut and assembly instructions
- Long thread for use on thick or standard panels
- Inner cable protection and Neoprene seal
- Protection class to IP68/5 bar
- Operating temperature range from -40�C to 100�C permanent
- M32 size gland available in 13.0mm to 18.0mm clamping range
Applications
Industrial, Maintenance & Repair
Product details
| Cable Diameter Max | 18mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | M32 x 1.5 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 13mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 1478884-5 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Full 360� EMC shielding
- Brass nickel plated body and locknut
- Comes complete with EMC locknut and assembly instructions
- Long thread for use on thick or standard panels
- Inner cable protection and Neoprene seal
- Protection class to IP68/5 bar
- Operating temperature range from -40�C to 100�C permanent
- M32 size gland available in 13.0mm to 18.0mm clamping range
Applications
Industrial, Maintenance & Repair
Product details
| Cable Diameter Max | 18mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | M32 x 1.5 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 13mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 1478884-5 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









