đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$10.16
Original: $33.88
-70%AMP - TE CONNECTIVITY 1478884-1 Cable Gland, M12 x 1.5, 4 mm, 8 mm, Brass, Metallic - Nickel Finish—
$33.88
$10.16The Story
The M12X1.5 EMC from TE Connectivity is metric cable glands and locknut with brass nickel plated body. The locknut has raised edges which when tightened is intended to clean contact are between the nut and panel.
- Full 360° EMC shielding
- Brass nickel plated body and locknut
- Comes complete with EMC locknut and assembly instructions
- Long thread for use on thick or standard panels
- Inner cable protection and Neoprene seal
- Protection class to IP68/5 bar
- Operating temperature range from -40°C to 100°C permanent
- M12 size gland available in 4.0mm to 8.0mm clamping range
Applications
Industrial, Maintenance & Repair
Product details
| Cable Diameter Max | 8mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | M12 x 1.5 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 4mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 1478884-1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The M12X1.5 EMC from TE Connectivity is metric cable glands and locknut with brass nickel plated body. The locknut has raised edges which when tightened is intended to clean contact are between the nut and panel.
- Full 360° EMC shielding
- Brass nickel plated body and locknut
- Comes complete with EMC locknut and assembly instructions
- Long thread for use on thick or standard panels
- Inner cable protection and Neoprene seal
- Protection class to IP68/5 bar
- Operating temperature range from -40°C to 100°C permanent
- M12 size gland available in 4.0mm to 8.0mm clamping range
Applications
Industrial, Maintenance & Repair
Product details
| Cable Diameter Max | 8mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Thread Size - Metric | M12 x 1.5 |
| Product Range | - |
| Cable Diameter Min | 4mm |
| Thread Size - Imperial | - |
| IP / NEMA Rating | IP68 |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 1478884-1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









