Original: $1.94
-70%$1.94
$0.58The Story
- 1.5 to 2.5mm� Conductor cross-section area
Applications
Industrial
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Product Range | PIDG FASTON 250 Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | Blue |
| Conductor Area CSA | 2.5mm� |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 0-0165536-1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 1.5 to 2.5mm� Conductor cross-section area
Applications
Industrial
Product details
| Tab Size - Imperial | 0.25" x 0.032" |
| Insulator Material | Nylon (Polyamide) |
| Wire Size AWG Max | 14AWG |
| Tab Size - Metric | 6.35mm x 0.81mm |
| Product Range | PIDG FASTON 250 Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Terminal Type | Female Quick Disconnect |
| Terminal Material | Brass |
| Insulator Colour | Blue |
| Conductor Area CSA | 2.5mm� |
Other details
| Brand | AMP - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | 0-0165536-1 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











