
Original: $140.91
-70%$140.91
$42.27The Story
- Maximum 13 Amps
- Maximum 125 Volts
- Maximum 1625 Watts
- Ground Prong
- Indoor and Outdoor Operation
- General Purpose
The 50' American DJ Accu-Cable 3-Wire 16-Gauge Edison AC Extension Cord can handle a maximum of 13 amps, 125 volts, and 1,625 watts. The plug features a ground prong, making it appropriate for indoor and outdoor general purpose professional applications within the specified power rating.
- Limited 1-Year Warranty
| Cord Type | Extension Cord |
| Connector 1 | NEMA 5-15P Male |
| Connector 2 | NEMA 5-15R Female |
| Length | 50' / 15.2 m |
| Maximum Current | 13�A |
| Maximum Voltage | 125�V |
| Maximum Wattage | 2400�W |
| Wire Gauge | 16 AWG |
| Weight | Not specified by manufacturer |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 3.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.2 x 5.7 x 1.7" |
Description
- Maximum 13 Amps
- Maximum 125 Volts
- Maximum 1625 Watts
- Ground Prong
- Indoor and Outdoor Operation
- General Purpose
The 50' American DJ Accu-Cable 3-Wire 16-Gauge Edison AC Extension Cord can handle a maximum of 13 amps, 125 volts, and 1,625 watts. The plug features a ground prong, making it appropriate for indoor and outdoor general purpose professional applications within the specified power rating.
- Limited 1-Year Warranty
| Cord Type | Extension Cord |
| Connector 1 | NEMA 5-15P Male |
| Connector 2 | NEMA 5-15R Female |
| Length | 50' / 15.2 m |
| Maximum Current | 13�A |
| Maximum Voltage | 125�V |
| Maximum Wattage | 2400�W |
| Wire Gauge | 16 AWG |
| Weight | Not specified by manufacturer |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 3.6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 12.2 x 5.7 x 1.7" |





