Original: $94.76
-70%$94.76
$28.43The Story
- 2 x 10Âą?Rcm Minimum volume resistivity
- 2780psi Minimum tensile strength
- 0.02" Nominal wall thickness
- 1.35 Maximum specific gravity
- 870V/mil Minimum dielectric strength
- -20 to 105°C Temperature range
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Sleeving Material | PVC (Polyvinylchloride) |
| Sleeving / Tubing Type | Multi-Purpose |
| Internal Diameter | 5.69mm |
| Length - Imperial | 250ft |
| Product Range | - |
| Sleeving Colour | Black |
| Length - Metric | 76.2m |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | PVC1054 BK003 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- 2 x 10Âą?Rcm Minimum volume resistivity
- 2780psi Minimum tensile strength
- 0.02" Nominal wall thickness
- 1.35 Maximum specific gravity
- 870V/mil Minimum dielectric strength
- -20 to 105°C Temperature range
Applications
Safety, Industrial
Product details
| Sleeving Material | PVC (Polyvinylchloride) |
| Sleeving / Tubing Type | Multi-Purpose |
| Internal Diameter | 5.69mm |
| Length - Imperial | 250ft |
| Product Range | - |
| Sleeving Colour | Black |
| Length - Metric | 76.2m |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | PVC1054 BK003 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









