
Original: $106.25
-70%$106.25
$31.88The Story
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | M16 x 1.5 |
| Cable Diameter Min | 5mm |
| Cable Diameter Max | 10mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
| IP / NEMA Rating | IP66, IP68 |
| Product Range | Fit MES Series |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | MES16 NC080 |
| Quantity | Pack of 10 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Thread Size - Imperial | - |
| Thread Size - Metric | M16 x 1.5 |
| Cable Diameter Min | 5mm |
| Cable Diameter Max | 10mm |
| Cable Gland Material | Brass |
| Gland Colour | Metallic - Nickel Finish |
| IP / NEMA Rating | IP66, IP68 |
| Product Range | Fit MES Series |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | MES16 NC080 |
| Quantity | Pack of 10 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









