
Original: $116.26
-70%$116.26
$34.88The Story
Product details
| Cord Material | Nylon |
| MIL Spec Class | A-A-52080-E-3 |
| Cord Colour | White |
| Tensile Strength Pounds | 50lb |
| Thickness | 0.36mm |
| Reel Length (Metric) | 457m |
| Product Range | - |
| Width | 2.2mm |
| MIL Spec Finish | E |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | LC143 WH088 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Cord Material | Nylon |
| MIL Spec Class | A-A-52080-E-3 |
| Cord Colour | White |
| Tensile Strength Pounds | 50lb |
| Thickness | 0.36mm |
| Reel Length (Metric) | 457m |
| Product Range | - |
| Width | 2.2mm |
| MIL Spec Finish | E |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | LC143 WH088 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











