
Original: $36.25
-70%$36.25
$10.88The Story
Product details
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Supplied - Metric | 19.1mm |
| I.D. Recovered Max - Metric | 9.52mm |
| Length - Metric | 1.22m |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.751" |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.374" |
| Length - Imperial | 4ft |
| Product Range | FIT221 |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | FIT2213/4 BK105 |
| Quantity | Pack of 5 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Product Page EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| I.D. Supplied - Metric | 19.1mm |
| I.D. Recovered Max - Metric | 9.52mm |
| Length - Metric | 1.22m |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.751" |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.374" |
| Length - Imperial | 4ft |
| Product Range | FIT221 |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | FIT2213/4 BK105 |
| Quantity | Pack of 5 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Product Page EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









