
Original: $243.39
-70%$243.39
$73.02The Story
- CPR: Not Yet Qualified
- 2.15lbs Maximum pull tension
- 750Vrms Voltage rating
- 29.3pf/ft at 1kHz Nominal ground capacitance
- 70% Velocity of propagation
- 241R/1000ft at 20°C Nominal conductor DC resistance (DCR)
- 14.7R/1000ft at 20°C Nominal OA shield DC resistance (DCR)
- -55 to 200°C Temperature range
Signal Processing, Aerospace, Defence, Military
Warnings Market demand for this product has caused an extension in leadtimes. Delivery dates may fluctuate. Product exempt from discounts.Product details
| Coaxial Cable Type | RG196A |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 0.06mm² |
| Impedance | 53ohm |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Jacket Colour | White |
| Jacket Material | TFE |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 38AWG |
| External Diameter | 1.93mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 9196A WH005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
- 2.15lbs Maximum pull tension
- 750Vrms Voltage rating
- 29.3pf/ft at 1kHz Nominal ground capacitance
- 70% Velocity of propagation
- 241R/1000ft at 20°C Nominal conductor DC resistance (DCR)
- 14.7R/1000ft at 20°C Nominal OA shield DC resistance (DCR)
- -55 to 200°C Temperature range
Signal Processing, Aerospace, Defence, Military
Warnings Market demand for this product has caused an extension in leadtimes. Delivery dates may fluctuate. Product exempt from discounts.Product details
| Coaxial Cable Type | RG196A |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 0.06mm² |
| Impedance | 53ohm |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Jacket Colour | White |
| Jacket Material | TFE |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 38AWG |
| External Diameter | 1.93mm |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 9196A WH005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










