
Original: $46.02
-70%$46.02
$13.81The Story
- CPR: Not Yet Qualified
- 3.5lbs Maximum pull tension
- 0.05µH/ft Nominal inductance
Industrial, Automotive
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Orange |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Conductor Area CSA | 0.229mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 32AWG |
| Voltage Rating | 150V |
| Conductor Material | Copper |
| External Diameter | 1.14mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/1 (Type B), CSA AWM I A/B FT1, UL 1429 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 7054 OR005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
- 3.5lbs Maximum pull tension
- 0.05µH/ft Nominal inductance
Industrial, Automotive
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Orange |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Conductor Area CSA | 0.229mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 32AWG |
| Voltage Rating | 150V |
| Conductor Material | Copper |
| External Diameter | 1.14mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/1 (Type B), CSA AWM I A/B FT1, UL 1429 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 7054 OR005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










