
Original: $67.13
-70%$67.13
$20.14The Story
- CPR: Not Yet Qualified
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Black |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Conductor Area CSA | 0.242mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 36AWG |
| Voltage Rating | 150V |
| Conductor Material | Copper |
| External Diameter | 1.143mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/1 (Type B), CSA AWM I A/B FT1, UL 1429 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 7054/19 BK005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Black |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Conductor Area CSA | 0.242mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 36AWG |
| Voltage Rating | 150V |
| Conductor Material | Copper |
| External Diameter | 1.143mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/1 (Type B), CSA AWM I A/B FT1, UL 1429 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 7054/19 BK005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










