đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$26.40
Original: $88.01
-70%ALPHA WIRE 6717 OR005 EcoWire Hook-up Wire 14 AWG Orange 30.5m (100ft)—
$88.01
$26.40The Story
This is a EcoWire Hook-up Wire 14 AWG Orange 30.5m (100ft) product from ALPHA WIRE with the model number 6717 OR005
Product details
| Jacket Material | MPPE |
| Jacket Colour | Orange |
| Wire Gauge | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2.08mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 41 x 30AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 2.44mm |
| Approval Specification | CE, CSA AWM I A/B FT1, UL 11028 VW-1 |
| Product Range | EcoWire Series |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 6717 OR005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a EcoWire Hook-up Wire 14 AWG Orange 30.5m (100ft) product from ALPHA WIRE with the model number 6717 OR005
Product details
| Jacket Material | MPPE |
| Jacket Colour | Orange |
| Wire Gauge | 14AWG |
| Conductor Area CSA | 2.08mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 41 x 30AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 2.44mm |
| Approval Specification | CE, CSA AWM I A/B FT1, UL 11028 VW-1 |
| Product Range | EcoWire Series |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 6717 OR005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










