
Original: $731.66
-70%$731.66
$219.50The Story
- CPR: Not Yet Qualified
- 35lbs Maximum pull tension
- 58pf/ft at 1kHz Nominal ground capacitance
- 0.19µH/ft Nominal inductance
Audio, Communications & Networking, Computers & Computer Peripherals, Sensing & Instrumentation, Security, Automation & Process Control, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Cable Shielding | Screened |
| No. of Cores | 8Core |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Conductor Area CSA | 0.236mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Jacket Colour | Slate |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 32AWG |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 5.99mm |
| Voltage Rating | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 6332 SL005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
- 35lbs Maximum pull tension
- 58pf/ft at 1kHz Nominal ground capacitance
- 0.19µH/ft Nominal inductance
Audio, Communications & Networking, Computers & Computer Peripherals, Sensing & Instrumentation, Security, Automation & Process Control, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Cable Shielding | Screened |
| No. of Cores | 8Core |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Conductor Area CSA | 0.236mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Jacket Colour | Slate |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 32AWG |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 5.99mm |
| Voltage Rating | 300V |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 6332 SL005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










