đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$60.44
Original: $201.47
-70%ALPHA WIRE 5877 RD005 Wire, Hook Up, PTFE, Red, 18 AWG, 0.969 mm², 100 ft, 30.5 m—
$201.47
$60.44The Story
This is a Wire, Hook Up, PTFE, Red, 18 AWG, 0.969 mm², 100 ft, 30.5 m product from ALPHA WIRE with the model number 5877 RD005
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 18AWG |
| Conductor Area CSA | 0.969mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 30AWG |
| Voltage Rating | 1kV |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 2.01mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/5 (TYPE EE), UL 1180 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 5877 RD005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Wire, Hook Up, PTFE, Red, 18 AWG, 0.969 mm², 100 ft, 30.5 m product from ALPHA WIRE with the model number 5877 RD005
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 18AWG |
| Conductor Area CSA | 0.969mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 30AWG |
| Voltage Rating | 1kV |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 2.01mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/5 (TYPE EE), UL 1180 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 5877 RD005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










