đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$37.61
Original: $125.37
-70%ALPHA WIRE 5853/19 BK005 Wire, Stranded, Hook Up, PTFE, Black, 26 AWG, 0.155 mm², 100 ft, 30.5 m—
$125.37
$37.61The Story
This is a Wire, Stranded, Hook Up, PTFE, Black, 26 AWG, 0.155 mm², 100 ft, 30.5 m product from ALPHA WIRE with the model number 5853/19 BK005
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Black |
| Wire Gauge | 26AWG |
| Conductor Area CSA | 0.155mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 0.1mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 0.99mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/4 (Type E), UL 1213 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 5853/19 BK005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Wire, Stranded, Hook Up, PTFE, Black, 26 AWG, 0.155 mm², 100 ft, 30.5 m product from ALPHA WIRE with the model number 5853/19 BK005
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Black |
| Wire Gauge | 26AWG |
| Conductor Area CSA | 0.155mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 0.1mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 0.99mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/4 (Type E), UL 1213 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 5853/19 BK005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










