đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$22.87
Original: $76.22
-70%Alpha Wire 470025YY GE321 Multicore Cable Pro-Met® Unscreened 2 Core 21 AWG 0.5 mm² 164 ft 50 m—
$76.22
$22.87The Story
Pro-Met® unshielded line of flexible industrial cable impervious to oils and resistant to UV damage. This cable is suitable for use at food & beverage, medical devices, industrial automation, commercial electronics, automotive and defence/aerospace, precision control sensors, multi axis motion control, control panels, motor speed controls, machine cutting tools and temperature controllers.
Price For Reel of 50
- 2 conductor and 0.5mm² conductor size
- Stranded tinned copper conductors with grey (RAL 7001) jacket
- Rated up to 1M flex cycles
- Temperature range from -30°C to +70°C (dynamic)/-40°C to +80°C (static)
- Bending radius (unshielded) is 10 x OD (occasional movement) and 6 x OD (fixed installation)
- Good UV resistance, chemical resistance & flexibility
Product details
| Cable Shielding | Unscreened |
| No. of Cores | 2Core |
| Wire Gauge | 21AWG |
| Conductor Area CSA | 0.5mm² |
| Reel Length (Imperial) | 164ft |
| Reel Length (Metric) | 50m |
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Max Strands x Strand Size | 20 x 0.177mm |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 4.77mm |
| Voltage Rating | 300V |
| Product Range | Pro-Met Series |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 470025YY GE321 |
| Quantity | Reel of 50 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Pro-Met® unshielded line of flexible industrial cable impervious to oils and resistant to UV damage. This cable is suitable for use at food & beverage, medical devices, industrial automation, commercial electronics, automotive and defence/aerospace, precision control sensors, multi axis motion control, control panels, motor speed controls, machine cutting tools and temperature controllers.
Price For Reel of 50
- 2 conductor and 0.5mm² conductor size
- Stranded tinned copper conductors with grey (RAL 7001) jacket
- Rated up to 1M flex cycles
- Temperature range from -30°C to +70°C (dynamic)/-40°C to +80°C (static)
- Bending radius (unshielded) is 10 x OD (occasional movement) and 6 x OD (fixed installation)
- Good UV resistance, chemical resistance & flexibility
Product details
| Cable Shielding | Unscreened |
| No. of Cores | 2Core |
| Wire Gauge | 21AWG |
| Conductor Area CSA | 0.5mm² |
| Reel Length (Imperial) | 164ft |
| Reel Length (Metric) | 50m |
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Max Strands x Strand Size | 20 x 0.177mm |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 4.77mm |
| Voltage Rating | 300V |
| Product Range | Pro-Met Series |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 470025YY GE321 |
| Quantity | Reel of 50 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










