Original: $95.88
-70%$95.88
$28.76The Story
Product details
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Approval Specification | CSA AWM I A/B FT1 & TEW 105, UL 1015, 1028, 1230, 1231, 1232, 1283 & 1284, VW-1, UL MTW |
| External Diameter | 3.15mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Jacket Colour | Red |
| No. of Max Strands x Strand Size | 26 x 30AWG |
| Conductor Area CSA | 1.32mm² |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 3077 RD005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Approval Specification | CSA AWM I A/B FT1 & TEW 105, UL 1015, 1028, 1230, 1231, 1232, 1283 & 1284, VW-1, UL MTW |
| External Diameter | 3.15mm |
| Voltage Rating | 600V |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Jacket Colour | Red |
| No. of Max Strands x Strand Size | 26 x 30AWG |
| Conductor Area CSA | 1.32mm² |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 3077 RD005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










