
Original: $58.80
-70%$58.80
$17.64The Story
- CPR: Not Yet Qualified
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Yellow |
| Wire Gauge | 20AWG |
| Conductor Area CSA | 0.51mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 10 x 30AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 2.57mm |
| Approval Specification | CSA AWM I A/B FT1 & TEW 105, UL 1015, 1028, 1230, 1231, 1232, 1283 & 1284, VW-1, UL MTW |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 3073 YL005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Yellow |
| Wire Gauge | 20AWG |
| Conductor Area CSA | 0.51mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 10 x 30AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 2.57mm |
| Approval Specification | CSA AWM I A/B FT1 & TEW 105, UL 1015, 1028, 1230, 1231, 1232, 1283 & 1284, VW-1, UL MTW |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 3073 YL005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










