đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$104.18
Original: $347.26
-70%Alpha Wire 3051 WB001 Stranded Hook Up PVC White Black 22 AWG 0.357 mm² 1000 ft 305 m—
$347.26
$104.18The Story
This is a Wire, Stranded, Hook Up, PVC, White, Black, 22 AWG, 0.357 mm², 1000 ft, 305 m product from ALPHA WIRE with the model number 3051 WB001
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | White, Black |
| Wire Gauge | 22AWG |
| Conductor Area CSA | 0.357mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 30AWG |
| Voltage Rating | 300V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.651mm |
| Approval Specification | CSA AWM I A/B FT1, CSA TR-64 FT1, UL 1007,UL 1581,UL 1569, UL VW-1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 3051 WB001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Wire, Stranded, Hook Up, PVC, White, Black, 22 AWG, 0.357 mm², 1000 ft, 305 m product from ALPHA WIRE with the model number 3051 WB001
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | White, Black |
| Wire Gauge | 22AWG |
| Conductor Area CSA | 0.357mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 30AWG |
| Voltage Rating | 300V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.651mm |
| Approval Specification | CSA AWM I A/B FT1, CSA TR-64 FT1, UL 1007,UL 1581,UL 1569, UL VW-1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 3051 WB001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










