
Original: $312.62
-70%$312.62
$93.79The Story
- CPR: Not Yet Qualified
- Excellent flame resistance
- 5.5lbs Maximum pull tension
- 0.06µH/ft Nominal inductance
Industrial, Automotive
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Green, Yellow |
| Wire Gauge | 22AWG |
| Conductor Area CSA | 0.35mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 30AWG |
| Voltage Rating | 300V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.57mm |
| Approval Specification | CSA AWM I A/B FT1, CSA TR-64 FT1, UL 1007,UL 1581,UL 1569, UL VW-1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 3051 GY001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
- Excellent flame resistance
- 5.5lbs Maximum pull tension
- 0.06µH/ft Nominal inductance
Industrial, Automotive
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Green, Yellow |
| Wire Gauge | 22AWG |
| Conductor Area CSA | 0.35mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 30AWG |
| Voltage Rating | 300V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.57mm |
| Approval Specification | CSA AWM I A/B FT1, CSA TR-64 FT1, UL 1007,UL 1581,UL 1569, UL VW-1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 3051 GY001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










