đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$23.89
Original: $79.63
-70%ALPHA WIRE 295 SV005 Hook-up Wire 16 AWG 1.295mm 30.5m (100ft)—
$79.63
$23.89The Story
This is a Hook-up Wire 16 AWG 1.295mm 30.5m (100ft) product from ALPHA WIRE with the model number 295 SV005
Product details
| Jacket Material | Unjacketed |
| Jacket Colour | - |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.31mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | Solid |
| Voltage Rating | - |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.295mm |
| Approval Specification | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 295 SV005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Hook-up Wire 16 AWG 1.295mm 30.5m (100ft) product from ALPHA WIRE with the model number 295 SV005
Product details
| Jacket Material | Unjacketed |
| Jacket Colour | - |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.31mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | Solid |
| Voltage Rating | - |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.295mm |
| Approval Specification | - |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 295 SV005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










