
Original: $401.80
-70%$401.80
$120.54The Story
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | White |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 0.057mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 38AWG |
| Voltage Rating | 250V |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| External Diameter | 0.61mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/6 (Type ET), UL VW-1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 2841/7 WH001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | White |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 0.057mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 38AWG |
| Voltage Rating | 250V |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| External Diameter | 0.61mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/6 (Type ET), UL VW-1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 2841/7 WH001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










