đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$122.68
Original: $408.92
-70%Alpha Wire 2841/7 RD001 Stranded Hook Up Ptfe Red 30 AWG 0.057 mm² 1000 ft 304.8 m—
$408.92
$122.68The Story
The 2841/7 RD001 is a 1000ft red Hook-up Wire with silver-plated copper conductor and PTFE insulation. It is exactly suited for the application as control cabinet in a protected environment or as specialized as a machine tool on the factory floor, a high-temperature oven or off-road construction equipment. It has ability to withstand wear and abrasion, electrical performance or resistance to oil, solvents and chemicals.
Price For Reel of 305
- CPR: Not Yet Qualified
- 0.88Lbs Maximum pull tension
- NEMA HP3-ETXBBB
- 0.06µH/ft Nominal inductance
- -60 to 200°C Temperature range
Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 0.06mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 38AWG |
| Voltage Rating | 250V |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| External Diameter | 0.61mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/6 (Type ET), UL VW-1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 2841/7 RD001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The 2841/7 RD001 is a 1000ft red Hook-up Wire with silver-plated copper conductor and PTFE insulation. It is exactly suited for the application as control cabinet in a protected environment or as specialized as a machine tool on the factory floor, a high-temperature oven or off-road construction equipment. It has ability to withstand wear and abrasion, electrical performance or resistance to oil, solvents and chemicals.
Price For Reel of 305
- CPR: Not Yet Qualified
- 0.88Lbs Maximum pull tension
- NEMA HP3-ETXBBB
- 0.06µH/ft Nominal inductance
- -60 to 200°C Temperature range
Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 0.06mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 38AWG |
| Voltage Rating | 250V |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| External Diameter | 0.61mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/6 (Type ET), UL VW-1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 2841/7 RD001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










