
Original: $401.91
-70%$401.91
$120.57The Story
- CPR: Not Yet Qualified
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Black |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 0.06mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 38AWG |
| Voltage Rating | 250V |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| External Diameter | 0.61mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/6 (Type ET), UL VW-1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 2841/7 BK001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
Product details
| Jacket Material | PTFE |
| Jacket Colour | Black |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 0.06mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 38AWG |
| Voltage Rating | 250V |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| External Diameter | 0.61mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/6 (Type ET), UL VW-1 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 2841/7 BK001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










