đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$117.30
Original: $391.00
-70%Alpha Wire 1858/19 BK001 PVC Black 16 AWG 1.23 mm² 1000 ft 305 m—
$391.00
$117.30The Story
This is a Wire, PVC, Black, 16 AWG, 1.23 mm², 1000 ft, 305 m product from ALPHA WIRE with the model number 1858/19 BK001
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Black |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.23mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 29AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.93mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/1 (Type B), MIL-W-76 Type LW |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1858/19 BK001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Wire, PVC, Black, 16 AWG, 1.23 mm², 1000 ft, 305 m product from ALPHA WIRE with the model number 1858/19 BK001
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Black |
| Wire Gauge | 16AWG |
| Conductor Area CSA | 1.23mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 29AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.93mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/1 (Type B), MIL-W-76 Type LW |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1858/19 BK001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










