đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$87.48
Original: $291.59
-70%Alpha Wire 1856/19 RD001 Stranded Hook Up MIL-W-16878E/1 PVC Red 20 AWG 0.62 mm² 1000 ft 304.8 m—
$291.59
$87.48The Story
- CPR: Not Yet Qualified
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 20AWG |
| Conductor Area CSA | 0.62mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 32AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.52mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/1 (Type B), MIL-W-76 Type LW |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1856/19 RD001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 20AWG |
| Conductor Area CSA | 0.62mm² |
| Reel Length (Imperial) | 1000ft |
| Reel Length (Metric) | 305m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 19 x 32AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 1.52mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/1 (Type B), MIL-W-76 Type LW |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1856/19 RD001 |
| Quantity | Reel of 305 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










