đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$19.93
Original: $66.42
-70%Alpha Wire 1853 RD005 1853 RD005 Stranded Hook Up MIL-W-16878E/1 PVC Red 26 AWG 0.14 mm² 100 ft 30.5 m—
$66.42
$19.93The Story
The 1853 RD005 is a 100ft 26AWG 600V red Hook-up Wire with stranded tinned copper conductor and PVC insulation. This MIL-DTL-16878/1 type B wire has the ability to withstand wear and abrasion, electrical properties and resistance to oil, solvents and chemicals. It provides excellent uniformity for easy handling, stripping and termination.
- CPR: Not Yet Qualified
- 2.18lbs Maximum pull tension
- 0.25mm Insulation thickness
- General-purpose insulation
- Excellent flame resistance
- REACH regulation (EC 1907/2006)
Automation & Process Control, Microwave, Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 26AWG |
| Conductor Area CSA | 0.14mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 34AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 0.991mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/1 (Type B), MIL-W-76 Type LW |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1853 RD005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The 1853 RD005 is a 100ft 26AWG 600V red Hook-up Wire with stranded tinned copper conductor and PVC insulation. This MIL-DTL-16878/1 type B wire has the ability to withstand wear and abrasion, electrical properties and resistance to oil, solvents and chemicals. It provides excellent uniformity for easy handling, stripping and termination.
- CPR: Not Yet Qualified
- 2.18lbs Maximum pull tension
- 0.25mm Insulation thickness
- General-purpose insulation
- Excellent flame resistance
- REACH regulation (EC 1907/2006)
Automation & Process Control, Microwave, Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Red |
| Wire Gauge | 26AWG |
| Conductor Area CSA | 0.14mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 34AWG |
| Voltage Rating | 600V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 0.991mm |
| Approval Specification | MIL-DTL-16878/1 (Type B), MIL-W-76 Type LW |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1853 RD005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










