
Original: $82.64
-70%$82.64
$24.79The Story
- CPR: Not Yet Qualified
- 0.79Lbs Maximum pull tension
- 0.06µH/ft Nominal inductance
- -70 to 150°C Temperature range
Industrial
Product details
| Jacket Material | ETFE |
| Jacket Colour | White |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 0.049mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | Solid |
| Voltage Rating | - |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 0.508mm |
| Approval Specification | UL 1422, UL 1423, UL 1516, UL 1523 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1805 WH005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
- 0.79Lbs Maximum pull tension
- 0.06µH/ft Nominal inductance
- -70 to 150°C Temperature range
Industrial
Product details
| Jacket Material | ETFE |
| Jacket Colour | White |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | 0.049mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | Solid |
| Voltage Rating | - |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 0.508mm |
| Approval Specification | UL 1422, UL 1423, UL 1516, UL 1523 |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1805 WH005 |
| Quantity | Reel of 30 |
| Technical Data Sheet EN | |
| Suffix Chart EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










