Original: $289.35
-70%$289.35
$86.81The Story
- High performance
- 0.81mm Jacket thickness
- REACH regulation (EC 1907/2006)
Applications
Audio, Communications & Networking, Imaging, Video & Vision, Computers & Computer Peripherals, Commercial, Automation & Process Control, Sensing & Instrumentation, Security, Industrial
Product details
| No. of Cores | 12Core |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 6.38mm |
| Voltage Rating | 300V |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Jacket Colour | Slate |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 32AWG |
| Conductor Area CSA | 0.23mm² |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1219/12C SL005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- High performance
- 0.81mm Jacket thickness
- REACH regulation (EC 1907/2006)
Applications
Audio, Communications & Networking, Imaging, Video & Vision, Computers & Computer Peripherals, Commercial, Automation & Process Control, Sensing & Instrumentation, Security, Industrial
Product details
| No. of Cores | 12Core |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| External Diameter | 6.38mm |
| Voltage Rating | 300V |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Product Range | - |
| Wire Gauge | 24AWG |
| Jacket Colour | Slate |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 32AWG |
| Conductor Area CSA | 0.23mm² |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1219/12C SL005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










