đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$325.84
Original: $1,086.13
-70%ALPHA WIRE 1181/50C SL005 Multicore Unscreened Cable, Control, Grey, 50 Core, 22 AWG, 0.34 mm², 100 ft, 30.5 m—
$1,086.13
$325.84The Story
This is a Multicore Unscreened Cable, Control, Grey, 50 Core, 22 AWG, 0.34 mm², 100 ft, 30.5 m product from ALPHA WIRE with the model number 1181/50C SL005
Product details
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Cores | 50Core |
| Wire Gauge | 22AWG |
| Conductor Area CSA | 0.34mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 30AWG |
| Voltage Rating | 300V |
| Jacket Material | PVC |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 12.7mm |
| Product Range | 1181 Series |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1181/50C SL005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Multicore Unscreened Cable, Control, Grey, 50 Core, 22 AWG, 0.34 mm², 100 ft, 30.5 m product from ALPHA WIRE with the model number 1181/50C SL005
Product details
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Cores | 50Core |
| Wire Gauge | 22AWG |
| Conductor Area CSA | 0.34mm² |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 30AWG |
| Voltage Rating | 300V |
| Jacket Material | PVC |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 12.7mm |
| Product Range | 1181 Series |
Other details
| Brand | ALPHA WIRE |
| Part Number | 1181/50C SL005 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










