
Original: $920.15
-70%$920.15
$276.04The Story
Acratech 1167 Overview
The Acratech Panoramic Head is designed to facilitate precise panoramic photography with DSLR cameras and lenses as long as 600mm f/4.0. With laser-etched degree markers on both the pan and tilt dimensions, the Panoramic Head is suitable for multi-row stitched imagery, facilitating the broadest views possible. The head has separate controls for pan and tilt, and there's also fully adjustable tension control.
Sturdy construction is a hallmark of the Panoramic Head � it's based on Acratech's Long Lens Head so heavy lenses will be well served. The head is composed of CNC-machined aluminum, which is anodized for a black-satin finish. Hardware is made of long-lasting stainless steel, and all knobs are secured so that they can't vibrate loose and fall off.
Use your existing Arca-type camera plate � the quick release clamp features a rapid lever clamp and is compatible with plates from several manufacturers (plate sold separately). The clamp is not removable but is indexable, and it locks in at 90° increments.
In the Box
- Acratech Panoramic Head with Arca-Type Quick Release (Lever Clamp)
- Bushing: 1/4"-20
Acratech 1167 Specs
| Head Type | Tilt Head |
| Base Mount | 1/4"-20 & 3/8"-16 Female |
| Quick Release Plate Type | Arca-Type |
| Load Capacity | 25 lb / 11.3 kg |
| Number of Bubble Levels | 1 |
| Friction Control | Yes |
| Independent Pan Lock | Yes |
| Material | Aluminum |
| Vertical Tilt | +90° to -90° |
| Panning Range | 360° |
| Base Diameter | 1.2" / 30 mm |
| Dimensions | H: 3.6 x W: 4.5 x L: 3.0" / H: 9.1 x W: 11.4 x L: 7.6 cm |
| Weight | 1 lb / 0.5 kg |
| Package Weight | 1.37 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.9 x 5.4 x 4.3" |
Acratech 1167 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Description
Acratech 1167 Overview
The Acratech Panoramic Head is designed to facilitate precise panoramic photography with DSLR cameras and lenses as long as 600mm f/4.0. With laser-etched degree markers on both the pan and tilt dimensions, the Panoramic Head is suitable for multi-row stitched imagery, facilitating the broadest views possible. The head has separate controls for pan and tilt, and there's also fully adjustable tension control.
Sturdy construction is a hallmark of the Panoramic Head � it's based on Acratech's Long Lens Head so heavy lenses will be well served. The head is composed of CNC-machined aluminum, which is anodized for a black-satin finish. Hardware is made of long-lasting stainless steel, and all knobs are secured so that they can't vibrate loose and fall off.
Use your existing Arca-type camera plate � the quick release clamp features a rapid lever clamp and is compatible with plates from several manufacturers (plate sold separately). The clamp is not removable but is indexable, and it locks in at 90° increments.
In the Box
- Acratech Panoramic Head with Arca-Type Quick Release (Lever Clamp)
- Bushing: 1/4"-20
Acratech 1167 Specs
| Head Type | Tilt Head |
| Base Mount | 1/4"-20 & 3/8"-16 Female |
| Quick Release Plate Type | Arca-Type |
| Load Capacity | 25 lb / 11.3 kg |
| Number of Bubble Levels | 1 |
| Friction Control | Yes |
| Independent Pan Lock | Yes |
| Material | Aluminum |
| Vertical Tilt | +90° to -90° |
| Panning Range | 360° |
| Base Diameter | 1.2" / 30 mm |
| Dimensions | H: 3.6 x W: 4.5 x L: 3.0" / H: 9.1 x W: 11.4 x L: 7.6 cm |
| Weight | 1 lb / 0.5 kg |
| Package Weight | 1.37 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.9 x 5.4 x 4.3" |
Acratech 1167 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.














