
Original: $118.91
-70%$118.91
$35.67The Story
ACOPower ProteusX Overview
The Waterproof ProteusX 20A PWM Solar Charge Controller from ACOPower ensures your solar panels charge your batteries safely and efficiently. The charge controller is compatible with Lithium-ion, LiFePO4, LTO, gel, AGM, flooded, crystal, and calcium batteries. It can be used with 24V panels with up to 720 watts output or 12V panels up to 360 watts. The bright blue backlit LCD display shows battery voltage, charging current, and battery amp hours. Five charging stages�soft, bulk, absorption, equalization, and float� assure the battery charges completely and helps preserve battery life. Protections include: reverse polarity and battery connection, reverse current from battery to solar panel protection at night, over-temperature, and over-voltage.
In the Box
- ACOPower Waterproof ProteusX 20A PWM Solar Charge Controller
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
ACOPower ProteusX Specs
| Nominal Voltage | 12/24 VDC |
| Charge Current | 20 A |
| Charging Voltage | Starting: 3 V |
| Maximum Input Voltage | Photovoltaic: 50 A |
| Operating Temperature | -40 to 140°F / -40 to 60°C |
| Storage Temperature | -40 to 185°F / -40 to 85°C |
| Terminals | Up to 10 AWG |
| Grounding | Common Negative |
| Water Resistance | IP65 |
| Dimensions | 5.6 x 3.7 x 1.1" / 14.2 x 9.4 x 2.8 cm |
| Weight | 17.6 oz / 499 g |
| Package Weight | 0.58 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.05 x 4.05 x 1.55" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
ACOPower ProteusX Overview
The Waterproof ProteusX 20A PWM Solar Charge Controller from ACOPower ensures your solar panels charge your batteries safely and efficiently. The charge controller is compatible with Lithium-ion, LiFePO4, LTO, gel, AGM, flooded, crystal, and calcium batteries. It can be used with 24V panels with up to 720 watts output or 12V panels up to 360 watts. The bright blue backlit LCD display shows battery voltage, charging current, and battery amp hours. Five charging stages�soft, bulk, absorption, equalization, and float� assure the battery charges completely and helps preserve battery life. Protections include: reverse polarity and battery connection, reverse current from battery to solar panel protection at night, over-temperature, and over-voltage.
In the Box
- ACOPower Waterproof ProteusX 20A PWM Solar Charge Controller
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
ACOPower ProteusX Specs
| Nominal Voltage | 12/24 VDC |
| Charge Current | 20 A |
| Charging Voltage | Starting: 3 V |
| Maximum Input Voltage | Photovoltaic: 50 A |
| Operating Temperature | -40 to 140°F / -40 to 60°C |
| Storage Temperature | -40 to 185°F / -40 to 85°C |
| Terminals | Up to 10 AWG |
| Grounding | Common Negative |
| Water Resistance | IP65 |
| Dimensions | 5.6 x 3.7 x 1.1" / 14.2 x 9.4 x 2.8 cm |
| Weight | 17.6 oz / 499 g |
| Package Weight | 0.58 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 6.05 x 4.05 x 1.55" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.




