
Original: $30.48
-70%$30.48
$9.14The Story
Product details
| Switch Operation | Momentary Spring Return |
| Pushbutton Actuator Style | Round |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Product Range | CP1 Series |
| Switch Terminals | Screw |
| IP Rating | IP20, IP69K |
| Contact Current Max | 1.5A |
| Contact Voltage AC Nom | 127V |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | ABB |
| Part Number | 1SFA619100R1014 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
Product details
| Switch Operation | Momentary Spring Return |
| Pushbutton Actuator Style | Round |
| Contact Configuration | SPST-NO |
| Product Range | CP1 Series |
| Switch Terminals | Screw |
| IP Rating | IP20, IP69K |
| Contact Current Max | 1.5A |
| Contact Voltage AC Nom | 127V |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | ABB |
| Part Number | 1SFA619100R1014 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









