Original: $112.48
-70%$112.48
$33.74The Story
8Sinn 8-TPR-V-R Overview
This Top Plate from 8Sinn mounts on your RED V-RAPTOR via four screws either forwards or backwards, depending on the needs of your setup. Multiple 1/4"-20 and 3/8"-16 threads and ARRI locating pins make mounting various accessories, from articulating arms to secondary monitors, a breeze. Because the plate attaches to the camera only by four screws, it retains good air circulation and avoids damaging the RED V-RAPTOR's surface. The aluminum design is lightweight and durable.
8Sinn 8-TPR-V-R Specs
| Compatibility | RED V-RAPTOR |
| Mounting | Multiple x 1/4"-20 Threads Multiple x 3/8"-16 Threads |
| Color | Black |
| Material of Construction | Aluminum |
| Dimensions | 4.4 x 3.7 x 0.5" / 112 x 94.5 x 13Â mm |
| Weight | 4Â oz / 113.2Â g |
| Package Weight | 0.435 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.4 x 5 x 1.7" |
8Sinn 8-TPR-V-R Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
8Sinn 8-TPR-V-R Overview
This Top Plate from 8Sinn mounts on your RED V-RAPTOR via four screws either forwards or backwards, depending on the needs of your setup. Multiple 1/4"-20 and 3/8"-16 threads and ARRI locating pins make mounting various accessories, from articulating arms to secondary monitors, a breeze. Because the plate attaches to the camera only by four screws, it retains good air circulation and avoids damaging the RED V-RAPTOR's surface. The aluminum design is lightweight and durable.
8Sinn 8-TPR-V-R Specs
| Compatibility | RED V-RAPTOR |
| Mounting | Multiple x 1/4"-20 Threads Multiple x 3/8"-16 Threads |
| Color | Black |
| Material of Construction | Aluminum |
| Dimensions | 4.4 x 3.7 x 0.5" / 112 x 94.5 x 13Â mm |
| Weight | 4Â oz / 113.2Â g |
| Package Weight | 0.435 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.4 x 5 x 1.7" |
8Sinn 8-TPR-V-R Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























