đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$17.45
Original: $58.16
-70%8Sinn 15mm Threaded Stainless Steel Rod with Cutouts (Single, 5.9")—
$58.16
$17.45The Story
8Sinn 8-15SS Overview
The single 5.9" 15mm Threaded Stainless Steel Rod from 8Sinn can be used to support a lens motor, EVF, or another accessory on your camera rig. This rod has female threads on both ends for optional extensions and features decorative cutouts that reduce the overall weight.
8Sinn 8-15SS Specs
| Diameter | 15Â mm |
| Length | 5.91" / 15Â cm |
| Material | Stainless Steel |
| Thread Type | Female / Female |
| Number of Rods | 1 |
| Weight | 3.07Â oz / 87Â g |
Packaging Info
| Package Weight | 0.195 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.95 x 0.65 x 0.5" |
8Sinn 8-15SS Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
8Sinn 8-15SS Overview
The single 5.9" 15mm Threaded Stainless Steel Rod from 8Sinn can be used to support a lens motor, EVF, or another accessory on your camera rig. This rod has female threads on both ends for optional extensions and features decorative cutouts that reduce the overall weight.
8Sinn 8-15SS Specs
| Diameter | 15Â mm |
| Length | 5.91" / 15Â cm |
| Material | Stainless Steel |
| Thread Type | Female / Female |
| Number of Rods | 1 |
| Weight | 3.07Â oz / 87Â g |
Packaging Info
| Package Weight | 0.195 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.95 x 0.65 x 0.5" |
8Sinn 8-15SS Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.






















