
Original: $258.41
-70%$258.41
$77.52The Story
7artisans Photoelectric 4mm f/2.8 Overview
Offering an extremely wide field of view in a compact form factor, the 4mm f/2.8 Circular Fisheye Lens from 7artisans Photoelectric provides a 225° angle of view for Micro Four Thirds-mount mirrorless cameras. As a circular fisheye, this lens is characterized by its noticeable distortion, and the greater-than-180° angle of view enables making 360° stitched panoramas with just two shots. Well-suited for low-light conditions, the lens sports a bright f/2.8 maximum aperture, and its manual focus design permits working with subjects as close as 3.3" away for close-up shooting, Additionally, the lens's lightweight design makes it well-suited for use on drones and gimbals.
In the Box
- 7artisans Photoelectric 4mm f/2.8 Circular Fisheye Lens for Micro Four Thirds
- Front and Rear Lens Caps
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
7artisans Photoelectric 4mm f/2.8 Specs
| Focal Length | 4mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Lens Format Coverage | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 225° |
| Minimum Focus Distance | 3.3" / 8.5Â cm |
| Optical Design | 10 Elements in 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | None |
| Dimensions (ø x L) | 2.4 x 2.1" / 60 x 54 mm |
| Length at Maximum Extension | 2.1" / 54Â mm |
| Weight | 7.1Â oz / 201Â g |
| Package Weight | 0.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.6 x 3.9 x 2.8" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
7artisans Photoelectric 4mm f/2.8 Overview
Offering an extremely wide field of view in a compact form factor, the 4mm f/2.8 Circular Fisheye Lens from 7artisans Photoelectric provides a 225° angle of view for Micro Four Thirds-mount mirrorless cameras. As a circular fisheye, this lens is characterized by its noticeable distortion, and the greater-than-180° angle of view enables making 360° stitched panoramas with just two shots. Well-suited for low-light conditions, the lens sports a bright f/2.8 maximum aperture, and its manual focus design permits working with subjects as close as 3.3" away for close-up shooting, Additionally, the lens's lightweight design makes it well-suited for use on drones and gimbals.
In the Box
- 7artisans Photoelectric 4mm f/2.8 Circular Fisheye Lens for Micro Four Thirds
- Front and Rear Lens Caps
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
7artisans Photoelectric 4mm f/2.8 Specs
| Focal Length | 4mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Lens Format Coverage | Micro Four Thirds |
| Angle of View | 225° |
| Minimum Focus Distance | 3.3" / 8.5Â cm |
| Optical Design | 10 Elements in 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | None |
| Dimensions (ø x L) | 2.4 x 2.1" / 60 x 54 mm |
| Length at Maximum Extension | 2.1" / 54Â mm |
| Weight | 7.1Â oz / 201Â g |
| Package Weight | 0.8 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4.6 x 3.9 x 2.8" |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























