
Original: $170.64
-70%$170.64
$51.19The Story
7artisans Photoelectric 35mm f/1.2 II Overview
Blending a compact form factor with a bright optical design, the 35mm f/1.2 Mark II Lens from 7Artisans is a classic prime well-suited for every day, available light photography. This stylish black portrait-length prime is designed for APS-C-format Sony E-mount mirrorless cameras and offers a 52.5mm equivalent focal length, and the fast f/1.2 maximum aperture suits working in low-light conditions and offers increased control over depth of field for working with selective focus techniques. The manual focus design permits working with subjects as close as 11' away, and its rounded 10-blade diaphragm contributes to a pleasing bokeh quality, an ideal combination for portraiture.
Featuring a newly redesigned optical formula for increased sharpness, the lens optics are complemented by a multi-layer coating, which serves to minimize surface reflections, flare, and ghosting for greater contrast and color accuracy in various lighting conditions.
In the Box
- 7artisans Photoelectric 35mm f/1.2 Mark II Lens for Sony E
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Limited 1-Year Warranty
7artisans Photoelectric 35mm f/1.2 II Specs
| Focal Length | 35mm (35mm Equivalent Focal Length: 52.5mm) |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 43.9° |
| Minimum Focus Distance | 11" / 28Â cm |
| Optical Design | 6 Elements in 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 10, Rounded |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 46 mm (Front) |
| Weight | 5.3Â oz / 150Â g |
| Package Weight | 0.84 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4 x 4 x 3.5" |
7artisans Photoelectric 35mm f/1.2 II Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
7artisans Photoelectric 35mm f/1.2 II Overview
Blending a compact form factor with a bright optical design, the 35mm f/1.2 Mark II Lens from 7Artisans is a classic prime well-suited for every day, available light photography. This stylish black portrait-length prime is designed for APS-C-format Sony E-mount mirrorless cameras and offers a 52.5mm equivalent focal length, and the fast f/1.2 maximum aperture suits working in low-light conditions and offers increased control over depth of field for working with selective focus techniques. The manual focus design permits working with subjects as close as 11' away, and its rounded 10-blade diaphragm contributes to a pleasing bokeh quality, an ideal combination for portraiture.
Featuring a newly redesigned optical formula for increased sharpness, the lens optics are complemented by a multi-layer coating, which serves to minimize surface reflections, flare, and ghosting for greater contrast and color accuracy in various lighting conditions.
In the Box
- 7artisans Photoelectric 35mm f/1.2 Mark II Lens for Sony E
- Front Lens Cap
- Rear Lens Cap
- Limited 1-Year Warranty
7artisans Photoelectric 35mm f/1.2 II Specs
| Focal Length | 35mm (35mm Equivalent Focal Length: 52.5mm) |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 43.9° |
| Minimum Focus Distance | 11" / 28Â cm |
| Optical Design | 6 Elements in 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 10, Rounded |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 46 mm (Front) |
| Weight | 5.3Â oz / 150Â g |
| Package Weight | 0.84 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 4 x 4 x 3.5" |
7artisans Photoelectric 35mm f/1.2 II Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.























