đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$6.21
Original: $20.70
-70%3M 7440 HAND PAD, 155X225, ACRS, 7440—
$20.70
$6.21The Story
The 04050 is a Scotch-Brite� brown medium grade density-A Hand Pad suitable for cleaning and finishing applications.
Applications
Industrial
Product details
| Abrasive Colour | Brown |
| Height | 225mm |
| Product Range | 0405 Series |
| Width | 155mm |
| Abrasive Type | Pad |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 7440 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The 04050 is a Scotch-Brite� brown medium grade density-A Hand Pad suitable for cleaning and finishing applications.
Applications
Industrial
Product details
| Abrasive Colour | Brown |
| Height | 225mm |
| Product Range | 0405 Series |
| Width | 155mm |
| Abrasive Type | Pad |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 7440 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Safety Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
