đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
$1.72
Original: $5.73
-70%3M 3801/09 Ribbon Cable, Round Conductor Flat, Per M, Grey, 9 Core, 26 AWG—
$5.73
$1.72The Story
- CPR: Not Yet Qualified
- 26AWG Wire allows for higher power levels
- Stranded wire provides flexibility and extended product life
- Zippable for branching or discrete termination
- 89R Impedance
- 16.2pF/ft Capacitance
- 0.13µH/ft Inductance
- 71% Velocity of propagation
Product details
| No. of Cores | 9Core |
| Reel Length (Metric) | - |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Pitch Spacing | 1.27mm |
| Jacket Material | PVC |
| Voltage Rating | 300V |
| Cable Width | 11.43mm |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Product Range | 3801 Series |
| Wire Gauge | 26AWG |
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 34AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Ribbon Cable Type | Flat Ribbon Cable |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 3801/09 |
| Quantity | 1Â Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
- 26AWG Wire allows for higher power levels
- Stranded wire provides flexibility and extended product life
- Zippable for branching or discrete termination
- 89R Impedance
- 16.2pF/ft Capacitance
- 0.13µH/ft Inductance
- 71% Velocity of propagation
Product details
| No. of Cores | 9Core |
| Reel Length (Metric) | - |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Pitch Spacing | 1.27mm |
| Jacket Material | PVC |
| Voltage Rating | 300V |
| Cable Width | 11.43mm |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Product Range | 3801 Series |
| Wire Gauge | 26AWG |
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 34AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Ribbon Cable Type | Flat Ribbon Cable |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 3801/09 |
| Quantity | 1Â Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










