đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$4.50
Original: $15.00
-70%3M 3759-10 Ribbon Cable Round Jacketed Flat Unscreened 10 Core 28 AWG 0.072 mm²â€”
$15.00
$4.50The Story
The 3759 series unshielded round-jacketed Flat Cable with tinned stranded copper conductor, black PVC jacket and a polyester film inner wrap. The 28AWG wire on 0.05-inch centres permits mass termination to broad line of IDC connectors.
- CPR: Not Yet Qualified
- Round construction permits easier routing
- Continuous split/bond repeat allows for mass termination on 2.4" centres (approximate)
- Primary cable is zippable for branching or discrete terminations
Computers & Computer Peripherals
Product details
| Cable Shielding | Unscreened |
| No. of Cores | 10Core |
| Wire Gauge | 28AWG |
| Conductor Area CSA | 0.072mm² |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Reel Length (Metric) | - |
| Jacket Colour | Black |
| Cable Width | 11.4mm |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 36AWG |
| Pitch Spacing | 1.27mm |
| Voltage Rating | 50V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Ribbon Cable Type | Round Jacketed Flat Ribbon Cable |
| Product Range | 3759 Series |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 3759-10 |
| Quantity | 1Â Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
The 3759 series unshielded round-jacketed Flat Cable with tinned stranded copper conductor, black PVC jacket and a polyester film inner wrap. The 28AWG wire on 0.05-inch centres permits mass termination to broad line of IDC connectors.
- CPR: Not Yet Qualified
- Round construction permits easier routing
- Continuous split/bond repeat allows for mass termination on 2.4" centres (approximate)
- Primary cable is zippable for branching or discrete terminations
Computers & Computer Peripherals
Product details
| Cable Shielding | Unscreened |
| No. of Cores | 10Core |
| Wire Gauge | 28AWG |
| Conductor Area CSA | 0.072mm² |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Reel Length (Metric) | - |
| Jacket Colour | Black |
| Cable Width | 11.4mm |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 36AWG |
| Pitch Spacing | 1.27mm |
| Voltage Rating | 50V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Ribbon Cable Type | Round Jacketed Flat Ribbon Cable |
| Product Range | 3759 Series |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 3759-10 |
| Quantity | 1Â Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










