đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$88.26
Original: $294.21
-70%3M 3756/26 Ribbon Cable, Round Conductor Flat, Grey, 26 Core, 30 AWG, 100 ft, 30.5 m—
$294.21
$88.26The Story
This is a Ribbon Cable, Round Conductor Flat, Grey, 26 Core, 30 AWG, 100 ft, 30.5 m product from 3M with the model number 3756/26
Product details
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Cores | 26Core |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 38AWG |
| Voltage Rating | 50V |
| Jacket Material | TPE |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Pitch Spacing | 0.635mm |
| Ribbon Cable Type | Flat Ribbon Cable |
| Cable Width | 16.51mm |
| Product Range | 3756 Series |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 3756/26 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
This is a Ribbon Cable, Round Conductor Flat, Grey, 26 Core, 30 AWG, 100 ft, 30.5 m product from 3M with the model number 3756/26
Product details
| Jacket Colour | Grey |
| No. of Cores | 26Core |
| Wire Gauge | 30AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 38AWG |
| Voltage Rating | 50V |
| Jacket Material | TPE |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Pitch Spacing | 0.635mm |
| Ribbon Cable Type | Flat Ribbon Cable |
| Cable Width | 16.51mm |
| Product Range | 3756 Series |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 3756/26 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










