
Original: $27.53
-70%$27.53
$8.26The Story
- Round construction permits easier routing
- Zippable for branching or discrete termination
- Dual shielding provides 35dB average shielding effectiveness
- Meets external wiring requirements of National Electrical Code, Article 725 (CL2)
- 62R Unbalanced, 106R balanced characteristic impedance
- VW-1 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| No. of Cores | 14Core |
| Reel Length (Metric) | - |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Pitch Spacing | 1.27mm |
| Jacket Material | PVC |
| Voltage Rating | 300V |
| Cable Width | 11.4mm |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Product Range | 3659 Series |
| Wire Gauge | 28AWG |
| Jacket Colour | Black |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 36AWG |
| Conductor Area CSA | 0.072mm� |
| Ribbon Cable Type | Round Jacketed Flat Ribbon Cable |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 3659-14 |
| Quantity | 1Â Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Round construction permits easier routing
- Zippable for branching or discrete termination
- Dual shielding provides 35dB average shielding effectiveness
- Meets external wiring requirements of National Electrical Code, Article 725 (CL2)
- 62R Unbalanced, 106R balanced characteristic impedance
- VW-1 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| No. of Cores | 14Core |
| Reel Length (Metric) | - |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Pitch Spacing | 1.27mm |
| Jacket Material | PVC |
| Voltage Rating | 300V |
| Cable Width | 11.4mm |
| Reel Length (Imperial) | - |
| Product Range | 3659 Series |
| Wire Gauge | 28AWG |
| Jacket Colour | Black |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 36AWG |
| Conductor Area CSA | 0.072mm� |
| Ribbon Cable Type | Round Jacketed Flat Ribbon Cable |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 3659-14 |
| Quantity | 1Â Metre |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







