
Original: $3,648.89
-70%$3,648.89
$1,094.67The Story
- CPR: Not Yet Qualified
- Twisted pairs reduce crosstalk for balanced drive applications
- Dual shielding with aluminium film foil and copper braid provides excellent EMI/ESD protection
- Colour-coded for easy identification
- 35db Average shielding effectiveness
- Meets external wiring requirements of National Electrical Code, Article 725 (CL2)
Industrial
Product details
| Cable Shielding | Screened |
| No. of Pairs | 20 Pair |
| Wire Gauge | 28AWG |
| Conductor Area CSA | 0.013mm² |
| Reel Length (Imperial) | 300ft |
| Reel Length (Metric) | 91m |
| Jacket Colour | Beige |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 0.127mm |
| Voltage Rating | 50V |
| Jacket Material | PVC |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 7.6mm |
| Product Range | 3600B Series |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 3600B-40 (300FT) |
| Quantity | Reel of 91 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- CPR: Not Yet Qualified
- Twisted pairs reduce crosstalk for balanced drive applications
- Dual shielding with aluminium film foil and copper braid provides excellent EMI/ESD protection
- Colour-coded for easy identification
- 35db Average shielding effectiveness
- Meets external wiring requirements of National Electrical Code, Article 725 (CL2)
Industrial
Product details
| Cable Shielding | Screened |
| No. of Pairs | 20 Pair |
| Wire Gauge | 28AWG |
| Conductor Area CSA | 0.013mm² |
| Reel Length (Imperial) | 300ft |
| Reel Length (Metric) | 91m |
| Jacket Colour | Beige |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 0.127mm |
| Voltage Rating | 50V |
| Jacket Material | PVC |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| External Diameter | 7.6mm |
| Product Range | 3600B Series |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 3600B-40 (300FT) |
| Quantity | Reel of 91 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










