đźšš Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

$298.24
3M 1700/16 Ribbon Cable, Twisted Pair Flat, Multi-coloured, 16 Core, 28 AWG, 100 ft, 30.48 m—
$298.24
The Story
- Wires are colour-coded for easy identification
- Provides reduced crosstalk in balanced drive applications
Product details
| No. of Cores | 16Core |
| Reel Length (Metric) | 30.48m |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Pitch Spacing | 1.27mm |
| Jacket Material | PVC |
| Voltage Rating | 50V |
| Cable Width | 20.3mm |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Product Range | 1700 Series |
| Wire Gauge | 28AWG |
| Jacket Colour | Multi-coloured |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 36AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Ribbon Cable Type | Twisted Pair to Flat Ribbon Cable |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 1700/16 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Wires are colour-coded for easy identification
- Provides reduced crosstalk in balanced drive applications
Product details
| No. of Cores | 16Core |
| Reel Length (Metric) | 30.48m |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Pitch Spacing | 1.27mm |
| Jacket Material | PVC |
| Voltage Rating | 50V |
| Cable Width | 20.3mm |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Product Range | 1700 Series |
| Wire Gauge | 28AWG |
| Jacket Colour | Multi-coloured |
| No. of Max Strands x Strand Size | 7 x 36AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Ribbon Cable Type | Twisted Pair to Flat Ribbon Cable |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 1700/16 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










