
Original: $34.35
-70%$34.35
$10.30The Story
- Backing saturated for easy tear resists slivering yet hand tearable
- Rubber adhesive with instant adhesion
- Good holding power that resists lifting or curling and helps reduce rework
- Special back-size treatment controls unwind and helps reduce waste
- Designed for indoor use only
Applications
Maintenance & Repair, Industrial
Footnotes
Warnings
Product details
| Tape Colour | Natural |
| Tape Type | Masking |
| Tape Width - Metric | 100mm |
| Tape Backing Material | Crepe Paper |
| Tape Width - Imperial | 3.94" |
| Product Range | 1104 Series |
| Tape Length - Imperial | 164.04ft |
| Tape Length - Metric | 50m |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 1104 100MM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Description
- Backing saturated for easy tear resists slivering yet hand tearable
- Rubber adhesive with instant adhesion
- Good holding power that resists lifting or curling and helps reduce rework
- Special back-size treatment controls unwind and helps reduce waste
- Designed for indoor use only
Applications
Maintenance & Repair, Industrial
Footnotes
Warnings
Product details
| Tape Colour | Natural |
| Tape Type | Masking |
| Tape Width - Metric | 100mm |
| Tape Backing Material | Crepe Paper |
| Tape Width - Imperial | 3.94" |
| Product Range | 1104 Series |
| Tape Length - Imperial | 164.04ft |
| Tape Length - Metric | 50m |
Other details
| Brand | 3M |
| Part Number | 1104 100MM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







